Giertych nadaje z morza Śródziemnego
„Polska w Walce" była pierwszą próbą stworzenia przez rząd emigracyjny własnej rozgłośni. Okazała się też ostatnią.
W końcu sierpnia 1947 r. Jędrzej Giertych, działacz Stronnictwa Narodowego na emigracji, na polecenie Zygmunta Berezowskiego, swojego partyjnego kolegi i ministra spraw wewnętrznych w rządzie RP, zaczął nadawać próbne audycje z radiostacji umieszczonej na statku pasażerskim pływającym po Morzu Śródziemnym. W ten sposób politycy emigracyjni chcieli na bieżąco informować rodaków w kraju o pracach rządu oraz podtrzymywać ducha narodowego i przeciwdziałać propagandzie komunistycznej.
Po zakończeniu II wojny światowej władze polskie na emigracji porzucone przez niedawnych sojuszników znalazły się bowiem w międzynarodowej izolacji. Coraz trudniejsza była też łączność z krajem. Już wcześniej Brytyjczycy cenzurowali bądź wstrzymywali nadawanie depesz przez rząd RP, a we wrześniu 1945 r. władze angielskie skonfiskowały aparaty nadawcze należące do polskiego MSW na emigracji. Między „polskim" Londynem a krajem krążyli jeszcze kurierzy, ale taka sytuacja bardzo utrudniała wzajemną łączność.
Jednym z takich kurierów był również Jędrzej Giertych. Zanim w czerwcu 1945 r. dotarł do Londynu, całą wojnę spędził jako jeniec w obozach na terenie Niemiec. We wrześniu 1939 r. służył w marynarce wojennej. Był jednym z obrońców Helu. Podczas wojny sześć razy uciekał z obozów, ale za każdym razem był ponownie aresztowany przez Niemców (najdłużej na wolności przebywał 12...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta