Niebezpieczni współtowarzysze
Jiang Zemin, następca Deng Xiaopinga, sprawuje trzy najważniejsze funkcje w państwie. Wielu członków władz nie chce się z tym pogodzić
Niebezpieczni współtowarzysze
KRZYSZTOF DAREWICZ
z pekinu
Odośmiu lat Jiang Zemin nosi tytuł oficjalnego następcy Deng Xiaopinga, ale dopiero teraz, gdy Denga nie majuż wśród żywych, zaczął się dlań czas wielkiej próby. Jak długo zdoła przetrwać? To pytanie zadawane jest dziś nieustannie, a odpowiedzi padają bardzo różne.
Trzy teorie cieszą się największą popularnością. Dwie skupiają się napotencjalnych rywalach Jianga i wskazują nanieuchronność walk frakcyjnych w chińskim kierownictwie, a trzecia uzasadnia tezę, iż Jiang długo utrzyma się przy władzy. Zgodnie z chińską tradycją wypada zacząć ich omówienie odhistorii.
Czy historia siępowtórzy
Chińczycy uwielbiają historyczne paralele. A ponieważ w długiej historii Chin mnóstwo się zdarzyło, wierzą również święcie w teorię cykliczności dziejów, czyli w to, żewszystko miało już swój precedens. Katechizm chińskich cesarzy, opisujący losy dawnych dynastii, księga pod tytułem "Historia jako zwierciadło", doradza, żeby rządzący zawsze pamiętali o losach poprzedników i wyciągnęli z tego wnioski. Księgę tępasjami studiował Mao Zedong, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta