Rzekome zagrożenie dla tożsamości narodowej
Dlaczego większość argumentów eurosceptyków w warunkach polskich jest argumentami za szybkim wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej?
Rzekome zagrożenie dla tożsamości narodowej
KLAUS BACHMANN
To, że Niemcy byliby niezdolni do germanizacji innych narodów, nie musi oczywiście oznaczać, iż w Europie po Maastricht nie ma żadnych zagrożeń dla dotychczasowejtożsamości narodówskładających się na europejską wspólnotę. Można sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś traci swoją dotychczasowątożsamość, nie uzyskawszy w ogóle nowej.
Jest to zjawisko, które występuje w niektórych regionach Europy Wschodniej już dziś, system sowiecki zastępował tam przedrewolucyjną, np. słabo rozwiniętą tożsamość niektórych Ukraińców i Białorusinów, nadając im sztuczną, ale przyswojoną tożsamość "ludzi radzieckich". W drugim lub trzecim pokoleniu ci ludzie nie muszą się definiować poprzez przynależność do jakiejś grupy narodowej, lecz np. wyłącznie jako członkowie danej rodziny, mieszkańcy danej miejscowości, zatrudnieni w tej samej fabryce.
Podobne obawy przed uniformizacją kultury europejskich narodów rzeczywiście pojawiają się, i to nie tylko w Polsce. Podłożem tych obaw nie jest jednak rzekoma czy rzeczywista dominacja Niemców, o ile bowiem da się uzasadnić tezę o pewnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta