Wymogi członkostwa
NATO
Musimy dowieść, żeprzyjęcie Polski wzmocni, a nie osłabi sojusz
Wymogi członkostwa
ROMUALD SZEREMIETIEW
Wiele wskazuje, że wkrótce Polska otrzyma propozycję wstąpienia do NATO. Tojednak nie zwalnia nas z troski o bezpieczeństwo narodowe. Tymczasem stan obronności i polskiego wojska musi budzić niepokój. Ważnym czynnikiem wzmacniającym nasze szanse naczłonkostwo w NATO powinien być wiarygodny program uzdrowienia (modernizacji) polskich sił zbrojnych. Oczekujemy gwarancji naszego bezpieczeństwa. Musimy jednak dowieść, żeprzyjęcie Polski wzmocni, a nie osłabi sojusz. W tym kontekście złym argumentem jest postępująca degradacja sprawności operacyjnej i zdolności bojowej jednostek WP, starzejące się samoloty, czołgi, okręty i cały potencjał techniczny. Stale pogarsza się poziom wykształcenia jednostek liniowych posługujących się przestarzałą bronią, sprzętem i infrastrukturą wojskową.
Polska maobecnie poprawne stosunki z sąsiadami. Mamy stosowne regulacje traktatowe, nie pojawiają się roszczenia terytorialne. Coprawda Rosja wyraża niezadowolenie z polskich starań o członkostwo w NATO, a prezydent Łukaszenka oskarża co pewien czas Polskę o działania godzące w Białoruś, ale wszystko tonie stanowi jeszcze realnego zagrożenia militarnego. Wiemy jednak, żekoniunktura międzynarodowa, dziś dla Polski korzystna, bywa zmienna. Dlatego Polska musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta