Zdecydowanie za mały udział
KAPITAŁ
System finansowy w polskiej gospodarce
Zdecydowanie za mały udział
JAN A. S TEFANOWICZ
I ZBIGNIEW W OJTCZAK
Mały udział banków w finansowaniu procesów rozwojowych, niskakapitalizacja rynku giełdowego, brak wyspecjalizowanych pozabankowych instytucji finansowych oraz nadregulacja rynkukapitałowego powodują sztywność i nieelastyczność systemu finansowego. Jest to przyczyną wzrostukosztów transakcyjnych, ogranicza możliwości mobilizacyjne, alokacyjne, a więc kreatywność gospodarczą rynków kapitałowych.
Można pokusić się o stwierdzenie, że rynkowy mechanizm alokacyjny zostaje zastąpiony przez budowany system administracyjny. Banki nie są zainteresowane sektorem małych i średnich przedsiębiorstw. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) dostępna jest w zdecydowanej części prywatyzowanym przedsiębiorstwom, których elastyczność rynkowa oraz desperacja konkurencyjna jest na etapie wstępnym. Natomiast utrudnia się tworzenie i nie promuje instytucji wspierających kapitałowo przedsięwzięcia podwyższonego ryzyka. Kapitał płynie nie tam, gdzie jest najwyższa efektywność, lecz tam, gdzie drogą arbitralnych decyzji płynąć może.
Sygnały od administracji silniejsze
Koncentracja popytu i podaży kapitału dokonująca się na giełdach papierów wartościowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta