Pirat z książką w ręku
Przedmioty wydobyte z wraku zatopionego okrętu „Queen Ann's Revenge" stawiają w lepszym świetle korsarza Edwarda Teacha, który sam robił wszystko, by dać się zapamiętać jako przerażający Czarnobrody.
Kapitan Edward Teach, poddany Korony Brytyjskiej, trudnił się korsarskim rzemiosłem na jej rzecz w latach 1701–1713. Jednak dopiekła mu ta służba tak, że ją porzucił i po pewnych perturbacjach założył – używając dzisiejszej terminologii – własne przedsiębiorstwo – został piratem. Zasłynął jako Czarnobrody. W latach 1716–1718 siał postrach wzdłuż wybrzeży amerykańskich, łupiąc co się dało, zwłaszcza na Karaibach i na wysokości stanu Karolina Północna. Legenda głosi, że zgromadził wielkie skarby, a do jego postaci nawiązuje słynny film Romana Polańskiego „Piraci".
Prawdziwy Czarnobrody zdobył fregatę „La Concorde", zbudowaną w 1710 roku w Anglii, ale później przejętą przez Francuzów. 300-tonowy statek niewolniczy wyładowany był „towarem"; Teach wysadził załogę i niewolników na wyspie Bequia, a żaglowiec przemianował na „Queen Ann's Revenge" („Zemsta Królowej Anny"). Nazwa może pochodzić od wojny o sukcesję hiszpańską, znanej w Ameryce jako wojna królowej Anny, w czasie której Czarnobrody służył w Królewskiej Marynarce. Inna wersja wywodzi nazwę od sympatii pirata do królowej Anny Stuart.
W czerwcu 1718 roku w Zatoce Beauforta korsarzowi powinęła się noga, jego uzbrojony w 40 dział statek, nad którym powiewała czarna flaga z trupią czaszką i skrzyżowanymi piszczelami, poszedł na dno. Anglicy schwytali pirata, osądzili i ścięli w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta