Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ksiegować odpisy na fundusz socjalny

21 lutego 2018 | Dobra Firma | Konrad Mławiński
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Fundusze tworzone na podstawie odrębnych regulacji prawnych, niezaliczone do kapitałów (funduszy) własnych, wykazuje się w pasywach bilansu, w grupie zobowiązań.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 osób w przeliczeniu na pełne etaty, mają ustawowy obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wcześniej – przed 2017 rokiem – limit zatrudnienia w tym przypadku był niższy i wynosił 20 pracowników.

Gdy zatrudnienie w firmie wynosi co najmniej 20 osób, ale nie przekracza 50, pracodawcy mogą utworzyć fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. W jednostkach budżetowych zfśs tworzy się zawsze, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.

Jak liczyć

Aby właściwie ustalić wysokości odpisu na zfśs w 2018 r. należy wziąć pod uwagę poziom zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego oraz przeciętne, miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2012  r. ogłoszone przez prezesa GUS. Wynosi ono 3161,77 zł >patrz tabela.

Kwota odpisu podstawowego na zfśs na pracownika zatrudnionego w warunkach normalnych wynosi 1185,66 zł (37,5 proc. z kwoty 3161,77 zł). Jednocześnie kwota odpisu podstawowego stanowi górny limit wysokości świadczenia urlopowego.

Terminy wpłat

Przedsiębiorcy, którzy tworzą zfśs, mają obowiązek prawidłowego wyliczenia i przekazania środków na specjalnie wydzielony na ten cel rachunek bankowy. Wpłat można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10983

Wydanie: 10983

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament