Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy opinia audytora to koszt kwalifikowany

21 lutego 2018 | Dobra Firma | Weronika Król
źródło: Rzeczpospolita

EWIDENCJA | Brak pewności co do końcowych rezultatów prac rozwojowych uzasadnia ich ujmowanie poprzez czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. Przepisy CIT obowiązujące od początku 2018 roku rozszerzają zakres ulgi B+R. Weronika Król

- Jesteśmy spółką akcyjną, świadczącą usługi marketingu online dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. W  2017 r. ponieśliśmy pierwsze koszty związane z automatyzacją prac na naszym portalu internetowym. Zgodnie z uzyskaną interpretacją indywidualną, realizowana przez nas działalność spełnia definicję działalności rozwojowej.

Jak ująć w księgach koszty prac badawczo-rozwojowych? Czy do kosztów kwalifikowanych podlegających uldze można zaliczyć wynagrodzenie audytora zewnętrznego, sporządzającego opinię niezbędną do uzyskania dotacji na planowane prace rozwojowe? – pyta czytelniczka.

Definicja prac badawczych i rozwojowych nie została określona w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) ani w krajowych standardach rachunkowości. W celu szczegółowego zidentyfikowania czynności uznanych za prace badawcze i rozwojowe warto sięgnąć do Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 38 ,, Wartości niematerialne''. Zgodnie z jego zapisami, sposób ewidencji księgowej nakładów ponoszonych na wytworzenie aktywów niematerialnych we własnym zakresie zależy od sposobu ich zaklasyfikowania. Nakłady poniesione na prace badawcze powinny być ujmowane w kosztach w momencie ich poniesienia. Nakłady poniesione na prace rozwojowe powodują powstanie wartości niematerialnej podlegającej amortyzacji bądź kosztu w momencie ich poniesienia- co zależy od spełnienia kryteriów ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10983

Wydanie: 10983

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament