Kłopotliwe usługi z zakresu gastronomii i noclegów
EWIDENCJA | Faktury z restauracji czy hotelu zwykle są ujmowane w ciężar kosztów działalności operacyjnej, jako „Usługi obce" bądź „Pozostałe koszty rodzajowe". Podatkowe rozliczenie wciąż jest tematem interpretacji indywidualnych.
Wydatki na usługi gastronomiczne i noclegowe pojawiają się najczęściej, jeśli firma organizuje spotkania z kontrahentami albo imprezy integracyjne bądź deleguje swoich pracowników w podróż służbową. Ujęcie takich kosztów w księgach rachunkowych nie przysparza specjalnych problemów. Co do zasady, jednostka powinna je odnieść w ciężar działalności operacyjnej, przy zachowaniu zasady memoriału (opisanej w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości; dalej: uor). Według tej zasady w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Koszty usług gastronomicznych i noclegowych są księgowane zwykle na kontach zespołu 4 „Usługi obce" lub „Pozostałe koszty rodzajowe" – przy założeniu, że jednostka gospodarcza korzysta z wzorcowego planu kont.
Przykład
W styczniu 2018 r. ABC sp. z o.o. nabyła usługę restauracyjną w związku ze spotkaniem z jednym z kluczowych kontrahentów jednostki. Celem spotkania było omówienie warunków dalszej współpracy i przedłużenie umowy z kontrahentem. W trakcie spotkania spółka poniosła wydatek na posiłek dla uczestników spotkania w kwocie 432 zł (w tym VAT 8 proc.: 32 zł). Restauracja wystawiła fakturę VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta