Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za częste zmiany kadrowe

14 marca 2018 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Janusz Steinhoff Dążenie do tworzenia wielkich państwowych podmiotów, jak łączenie Orlenu z Lotosem, osłabi konkurencję bądź ją zniszczy. Efekty będą odwrotne do oczekiwanych – mówi b. wicepremier.

Rz: Jak pan ocenia możliwe konsekwencje wprowadzenia przez Donalda Trumpa ceł na stal i aluminium?

Bardzo źle, ale Trump nie jest pierwszy, który wprowadza cła ochronne. Jest to zły ruch dla światowego rynku. Większość krajów należy do Światowej Organizacji Handlu (WTO) i czekamy na jej reakcję. Jakikolwiek protekcjonizm w globalnej gospodarce kończy się bardzo źle. Jeżeli Komisja Europejska zaproponuje w ramach retorsji podniesienie ceł np. na motory Harley Davidson i inne towary z USA, to rozpocznie się wojna celna. To niczego dobrego nie wróży. A eksport stali i aluminium z Europy do USA nie jest specjalnie duży i wynosi ok. 6,5 mld dol.

Jest to więc gra na użytek wewnętrzny?

Oczywiście. Większość decyzji tego typu jest kierowana do wyborców. Jest efektem obietnic wyborczych, często nieracjonalnych. Wprowadzanie ceł ochronnych na poziomie 25 proc. od stali i 10 proc. od aluminium uderzy również w konkurencyjność amerykańskiego przemysłu. Amerykańskie samochody produkowane są z blachy, mają dużo aluminium. I podrożeją. Jestem przeciwko przejawom protekcjonizmu, które pojawiają się w światowej gospodarce. Nie są to tylko bariery celne. Federacja Rosyjska stosuje np. przepisy fitosanitarne czy weterynaryjne, które mają chronić rynek wewnętrzny bądź dyskryminować dostawców.

Unia Europejska też ma sporo za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11001

Wydanie: 11001

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament