Zdumiewająca natura Jowisza
Informacje przesłane przez misję kosmiczną Juno zmieniają całkowicie wiedzę o największej planecie w Układzie Słonecznym.
W maju 2005 roku NASA podjęła decyzję o wysłaniu w kierunku Jowisza misji bezzałogowej, której zadaniem miało być zbadanie składu i struktury atmosfery tej planety oraz wykonanie pomiarów jej pola magnetycznego i grawitacyjnego. 5 lipca 2016 roku, po prawie pięciu latach lotu, sonda Juno weszła na orbitę polarną wokół Jowisza. Pierwszym zadaniem Juno było zbadanie tzw. Wielkiej Czerwonej Plamy – ogromnego stałego antycyklonu, który został odkryty w 1664 roku przez brytyjskiego fizyka Roberta Hooke'a.
Zdjęcia wykonane podczas tego przelotu wskazują, że chmury Wielkiej Czerwonej Plamy rozciągają się co najmniej 350 km w głąb atmosfery planety. Oznacza to, że burza jest tak głęboka, jak porównywalna odległość między Międzynarodową Stacją Kosmiczną a powierzchnią Ziemi.
Wielka Czerwona Plama
W 2017 roku Juno wykonała pierwszy bliski przelot nad Wielka Czerwoną Plamą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta