Deweloper, stary piec i siły natury
trendy | Nowe technologie pomogą w walce o czyste powietrze, ale warto sięgnąć też po „zielony" potencjał, którym wciąż dysponują polskie aglomeracje.
lublin, bydgoszcz
Przez powietrze złej jakości żyjemy średnio krócej o osiem miesięcy. Z powodu smogu zwiększa się również ryzyko zachorowania na choroby niedokrwienia serca, układu oddechowego i nowotwory. Smog to jeden z głównych problemów współczesnych aglomeracji.
Znaczna część smogu nie jest wynikiem spalin samochodowych, lecz powstaje w efekcie palenia słabej jakości opałem w domowych piecach. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 52 proc. zanieczyszczeń powietrza w miastach spowodowanych jest właśnie emisją z tzw. kotłów i pieców w gospodarstwach domowych. Włodarze miast mają świadomość wyzwań. – Samorządowcy muszą mieć na uwadze, że wyborcy będą ich pytać, „co zrobicie, aby ograniczyć smog". To znak czasów – podkreśla Mariusz Gaca, wiceprezes Orange Polska, były przewodniczący rady programowej Smart City Forum.
O skali tego zjawiska może świadczyć fakt, że zimą w niektórych miejscowościach nie było praktycznie odpadów w postaci plastikowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta