Duże wsparcie dla najmniejszych firm
Obniżka CIT do 9 proc. i niższe składki na ZUS – to najważniejsze propozycje dla biznesu z nowego programu rządu. Pakiet zmian omija średnie i większe przedsiębiorstwa.
Mateusz Rzemek, Anna Cieślak-Wróblewska
– Tak naprawdę z niższych stawek podatkowych skorzysta niewiele osób – podkreśla Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego. – Bo ich obniżka do 9 proc. dotyczy tylko osób prawnych płacących CIT, których w ogóle jest niewiele. A prowadzący jednoosobową działalność, tzw. PIT-owcy, nadal będą płacić według skali 18, 32 proc. lub podatek liniowy 19 proc. – dodaje.
Nawet o 40 proc. mniej
Zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego na sobotniej konwencji PiS obniżka CIT do 9 proc. dotyczyć ma tylko małych i średnich przedsiębiorstw. Od początku 2017 r. rozliczają się oni z fiskusem, płacąc 15 proc. (wcześniej było to 19 proc.), a przywilej ten dotyczy spółek, których przychód ze sprzedaży nie przekracza 1,2 mln euro rocznie. W sumie takich podmiotów może być ok. 400 tys. Obniżka stawki do 9 proc. oznacza, że ich zobowiązania podatkowe mogą spaść nawet o 40 proc.
– Dla tych konkretnych firm to całkiem spore wsparcie – ocenia Starczewska-Krzysztoszek. Będę miały więcej pieniędzy na inwestycje, rozszerzenie skali działalności i rozwój. Gorzej, że im mocniej firma się rozwija, tym szybciej może osiągnąć próg przychodów, po którego przekroczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta