Recepta na gminne finansowanie
Odnawialny fundusz mieszkaniowy
Recepta na gminne finansowanie
Do tej pory niewielu gminom udaje się skorzystać z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego przeznaczanego na budownictwo pod wynajem. Aby bowiem uzyskać kredyt z KFM -- gmina musi wpierw zgromadzić 50 proc. własnych funduszy na inwestycje, a to przekracza często możliwości gmin.
Na zorganizowanej przez warszawską gminę Bielany dyskusji, poświęconej funkcjonowaniu Towarzystw Budownictwa Społecznego, dr Władysław Rydzik z Krakowskiego Oddziału Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej zaprezentował koncepcję gminnego funduszu odnawialnego jako systemu finansowania budownictwa mieszkaniowego przy współudzialeipomocy gminy.
Gminny fundusz odnawialny miałby taką konstrukcję, że byłby to praktycznie fundusz kredytujący budownictwo mieszkaniowe (własnościowe) , ale spłaty nie byłyby oprocentowane w sposób konwencjonalny. Fundusz odnawialny obsługiwałby wydzielone przedsięwzięcia inwestycyjne obejmujące organizację procesu przygotowania i budowy oraz przekazanie mieszkań do trwałego użytkowania przy pełnym rozliczeniu i zamknięciu takiego przedsięwzięcia.
Dwie formy uczestnictwa
Uczestnictwo w funduszu odbywałoby się w dwóch formach. Pierwsza dotyczyłaby osób zdolnych do częściowego sfinansowania kosztów budowy (i tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta