Nie tylko wścieklizna
Nie tylko wścieklizna
Ustawa o zapobieganiu, wykrywaniu, leczeniu i zwalczaniu chorób zakaźnych ma uregulować sposób postępowania w wypadku 68 chorób. Pozwala stosować przymus bezpośredni wobec osób uchylających się od obowiązkowego leczenia. Pacjentowi, który siłą zostałby hospitalizowany, przysługiwałoby odwołanie do sądu. Projekt wniesiony przez rząd zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Przepisy dotyczące zwalczania chorób zakaźnych mają w naszym kraju długą historię. Pierwsze wydano bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości, w lipcu 1919 r . Ustawa z 1935 r. przetrwała 28 lat i została zastąpiona ustawą z 13 lipca 1963 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych. Obowiązuje do dziś, choć zmieniła się sytuacja epidemiologiczna chorób zakaźnych, inne są obecnie zagrożenia, inne należy podjąć środki zapobiegawcze. Nowy obraz tego zjawiska to jedna z przyczyn, dla których dotychczasowe przepisy prawne dotyczące zapobiegania i leczenia chorób zakaźnych uznano za przestarzałe. Potrzeba nowych uregulowań wiąże się z rozwojem lecznictwa prywatnego, a także z faktem, że uzyskanie efektów w zakresie zapobiegania i zwalczania tych chorób jest możliwe przy ścisłym współdziałaniu władzy i administracji państwowej, samorządowej, służby zdrowia i ludzi mieszkających na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta