Farmakologiczny doping mózgu
Farmakologiczny doping mózgu
Pigułki zwiększające sprawność umysłową prawdopodobnie przestaną być tylko chwytem reklamowym i będą wkrótce rekomendowane przez laboratoria naukowe i koncerny farmaceutyczne. Uczeni chcą od razu upiec dwie pieczenie: leki nowej generacji mają poprawić pamięć zarówno ludzi stosunkowo młodych, jak i cierpiących na chorobę Alzheimera, atakującą głównie osoby w starszym wieku.
Część specjalistów od kilku lat przekonuje, że pigułka pamięci jest już w zasięgu ręki, ale w zasadzie ani jeden preparat nie przeszedł jeszcze pomyślnie badań na ludziach. Pewnie nieprędko to nastąpi. Najważniejsze, że można już dać wiarę temu, iż badania faktycznie wkroczyły w decydującą fazę. Specjalistyczne pismo farmakologiczne "Scrip" wymienia co najmniej 30 firm, które finansują kosztowne prace w tym zakresie. Są wśród nich takie potęgi, jak Glaxo, Hoffman-La Roche, Ciba-Geigy, Du Pont i American Hoechst, jak też Sandoz, Organon oraz japońskie Chemical i Toyama.
Tresowanie chemią
Jeszcze w połowie lat 80. twierdzono, że prowadzone są prace nad 140 "prostownikami pamięci". Teraz pisma fachowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta