Gazowa alternatywa
Technologie pozwalające na skojarzoną produkcję energii elektrycznej i cieplnej także w mniejszych ciepłowniach
Gazowa alternatywa
Zdominowana przez węgiel energetyka w Polsce - z tego paliwa uzyskuje się 97 proc. produkowanej energii - zaczyna sięgać po gaz. Pierwsze przedsięwzięcia z tym związane koncentrują się na większych gazowych jednostkach energetycznych, jak np. kontrakt o budowie bloku gazowo-parowego, z turbiną gazową ABB Zamech w EC Gorzów. Potencjalnie dużym polem wykorzystania gazu są także mniejsze systemy energetyczne - ciepłownie komunalne i zakładowe. Co istotne, również tam rozwinięte w ostatnich latach i dostępne technologie, nowa generacja turbin gazowych - pozwalają wprowadzać bardzo efektywną, skojarzoną produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Jak dotychczas w ten sposób, ale tylko z węgla, produkuje energię w kraju jedynie 19 dużych elektrociepłowni systemowych oraz niewielka liczba ciepłowni przemysłowych.
Techniczne cechy turbin gazowych stosowanych do skojarzonej produkcji (tzw. kogeneracji) bardzo silnie przemawiają za tym paliwem i technologią. Sprawność takich systemów wynosi ponad 80 proc., a więc tyle energii zawartej w paliwie można przetworzyć na energię użyteczną. Nieporównanie więcej niż w węglowych elektrowniach. Nie trzeba dodawać, że gaz jest paliwem "czystym"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta