Skargi nie można stosować zamiennie z innymi środkami zaskarżenia
POSTĘPOWANIESkarga na czynności egzekucyjne nie stanowi właściwego środka zaskarżenia na wszelkie działania organu egzekucyjnego, ale tylko te podjęte i przeprowadzone wadliwie.
- ZUS prowadzi egzekucję przeciwko naszej spółce z tytułu składek na podstawie własnych tytułów wykonawczych. Dwukrotnie – postanowieniami ZUS i dyrektora izby administracji skarbowej – nie uwzględniono naszej skargi na zajęcie wierzytelności z rachunków bankowych spółki. Naszym zdaniem jest to zbyt uciążliwy środek egzekucyjny, bo utrudnia nam działalność. Poza tym według nas uprzednia decyzja ZUS jest wadliwa. Czy jest podstawa, aby złożyć skargę do sądu? – pyta czytelnik.
Taka argumentacja nie stanowi podstawy do ewentualnej skargi spółki na postanowienie dyrektora izby administracji skarbowej. Skarga na czynność organu egzekucyjnego może dotyczyć tylko prawidłowości czynności egzekucyjnej, czyli zajęcia egzekucyjnego z rachunków bankowych spółki. Takich okoliczności spółka jednak nie podnosi.
Wytykanie błędów
Z podanego stanu faktycznego wynika, że przeciwko spółce z wniosku ZUS prowadzone jest postępowanie egzekucyjne z tytułu zadłużenia składkowego. Jednocześnie dwukrotnie nie uwzględniono skargi spółki na zajęcie rachunków bankowych. Ocena tego problemu wymaga odniesienia się do stosownych regulacji prawnych ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta