Emeryt bez końca na terminowym angażu
ZATRUDNIANIE | Strony umowy o pracę zawartej na czas określony mogą bez ograniczenia w czasie i wielokrotnie przesuwać ustalony termin rozwiązania tej umowy, jeżeli pracownik na skutek osiągnięcia zwykłego wieku emerytalnego nabył prawo do emerytury.
Do takiego wniosku, kontrowersyjnego z punktu widzenia polskich przepisów, doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 28 lutego 2018 r. w sprawie Hubertus John przeciwko Freie Hansestadt Bremen (C-46/17).
W czym problem
Hubertus John był zatrudniony przez miasto Brema w charakterze nauczyciela kontraktowego. Umowa o pracę miała się rozwiązać w dniu osiągnięcia przez nauczyciela ustawowego wieku emerytalnego. Pracownik wystąpił z wnioskiem do pracodawcy o umożliwienie mu dalszej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tj. do końca roku szkolnego 2014/2015. Pracodawca przystał na tę propozycję. Strony zawarły porozumienie, w którym przesunęły termin rozwiązania stosunku pracy na 31 lipca 2015 r. W lutym 2015 r. pracownik zwrócił się do pracodawcy o ponowne przesunięcie daty rozwiązania stosunku pracy – do końca pierwszego półrocza roku szkolnego 2015/2016, tj. do 31 stycznia 2016 r., co tym razem spotkało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta