Urządzenia i sieć na usługach
mądre wydatki | Podłączone do internetu wyposażenie domu może być pomocne, ale trzeba na nie uważaćBARBARA MEJSSNER
Coraz więcej urządzeń podłączonych do internetu ułatwia codzienne życie: od inteligentnych zamków po „myślące" rękawiczki. Trzeba jednak pamiętać, by używając ich, przestrzegać zasad bezpieczeństwa – mogą bowiem być furtką do ataku hakerów na domową sieć.
Internet rzeczy, czyli urządzenia wyposażone w czujniki i podłączone do internetu pozostaje nadal w biznesie bardzo pracochłonną i niszową technologią, z wyjątkiem użytkowników w kilku konkretnych branżach, natomiast doskonale rozwija się na rynku konsumenckim. Najnowsze prognozy Gartnera przewidują, że do 2020 roku liczba urządzeń podłączonych do internetu wyniesie 20,4 miliarda, a do 2025 będzie ich 50 miliardów. Segment konsumencki będzie stanowić około 60 proc.
Mądrość rzeczy
Na naszych usługach jest coraz więcej urządzeń IoT (Internet of Things), np. do 2034 roku 89 proc. samochodów produkowanych na świecie będzie już podłączonych do sieci. Wysyp różnego rodzaju mniej lub bardziej przydatnych gadżetów na rynku konsumenckim jest ogromny. Na tegorocznych targach CES 2018 – jednych z największych targów elektroniki użytkowej na świecie – pokazano bardzo wiele ciekawych urządzeń domowych IoT. Oto kilka z nich:
- Aladin Smart Lamp – inteligentna lampa naścienna, zaprojektowana z myślą o osobach starszych. Światło wyposażone jest w wykrywacze ruchu, które pomagają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta