Zwolnienie z zakazu handlu wyklucza kodeksową definicję niedzieli
Firmy zajmujące się handlem, które są wyłączone spod zakazu pracy w handlu w niedziele i święta, mają stosować przedziały czasowe tych dni w rozumieniu ustawy. Dozwoloną pracę muszą więc odpowiednio rekompensować.
Zgodnie z art. 1519 § 2 kodeksu pracy, za pracę w niedzielę i święto uważało się pracę wykonywaną między godz. 6.00 w tym dniu a godz. 6.00 w następnym dniu, chyba że u pracodawcy została ustalona inna godzina. Od marca 2018 r. niedziela i święto w przedziale „kodeksowym" nie obejmuje jednak pracowników zajmujących się handlem albo wykonujących czynności związane z handlem.
Poprzez określenia „wykonywanie pracy w handlu" i „wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych", użyte w ustawie z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, należy rozumieć wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej w ciągu 24 kolejnych godzin przypadających między godz. 24.00 w sobotę a godz. 24.00 w niedzielę oraz między godz. 24.00 w dniu bezpośrednio poprzedzającym święto a godz. 24.00 w święto.
Bez możliwości zmiany
Pracodawca „handlowy" nie może zmienić tego przedziału godzinowego poprzez regulacje wewnętrzne. Nawet gdyby w wewnętrznych przepisach wskazał na inne godziny graniczne (kodeksowe, ale również np. o 7.00 tego dnia do 7.00 dnia następnego), to i tak w odniesieniu do wykonywania pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta