Pracownik zza granicy musi mieć odpowiednie dokumenty
PROCEDURY | Żeby cudzoziemiec mógł pracować w Polsce, musi posiadać legalną podstawę zatrudnienia oraz pobytu w naszym kraju.
Do niedawna głównie Polacy wyjeżdżali za granicę, szukając pracy. Obecnie coraz większa liczba obcokrajowców przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu zatrudnienia.
Gąszcz przepisów regulujących tematykę zatrudniania cudzoziemców nie ułatwia pracodawcom tego zadania. Ostatnie zmiany przepisów regulujących tę materię obowiązują od początku 2018 r.
Pobyt i praca
Aby legalnie zatrudnić pracownika zza granicy na terytorium Polski nie wystarczy uzyskanie przez niego legalnej podstawy zatrudnienia. Konieczne jest także, aby posiadał legalną podstawę pobytu w Polsce. Praca bez legalnej podstawy pobytu – tak samo, jak praca bez legalnej podstawy zatrudnienia – jest bowiem traktowana jako nielegalna. Co więcej, obowiązkiem pracodawcy jest:
- upewnienie się przed zatrudnieniem cudzoziemca, że posiada on prawo do pobytu na terenie Polski oraz
- przechowywanie kopii właściwego dokumentu przez cały okres zatrudniania tej osoby.
Biorąc pod uwagę legalną podstawę pobytu i legalną podstawę zatrudnienia, na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, cudzoziemców można podzielić na następujące kategorie:
- pracujący bez zezwolenia z uwagi na uprzywilejowany status pobytowy (np. status uchodźcy, obywatele UE i członkowie ich rodzin),
- zwolnieni z obowiązku posiadania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta