Absolutorium z wątpliwościami
Absolutorium z wątpliwościami
Piotr Winczorek
Poselska dyskusja, a następnie decyzja Izby w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów za rok 1992, niezależnie od ich treści, ponownie postawiły na porządku dziennym sprawę znaczenia prawnego i sposobu wykorzystywania tego ważnego środka kontroli Sejmu nad rządową częścią władzy wykonawczej.
Sejm stał przed koniecznością podjęcia rozstrzygnięcia w sytuacji, gdy rządy kierowane przez premierów: Jana Olszewskiego i Hannę Suchocką już nie istnieją, a 33-dniowy (z czerwca/ lipca 1992 r. ) pełnoprawny, choć bez własnego gabinetu, premier Waldemar Pawlak ponownie, od połowy października, piastuje urząd szefa rządu.
Nie jest to okoliczność całkowicie nowa, ponieważ Sejm od 1989 roku dwukrotnie miał do czynienia ze sprawą absolutorium dla gabinetu, który pełnił swoje funkcje -- w różnych częściach roku budżetowego -- w odmiennych personalnie i politycznie składach. Tak przedstawiała się sprawa Rady Ministrów kierowanej w 1989 r. kolejno przez Mieczysława F. Rakowskiego i Tadeusza Mazowieckiego, a w 1991 przez Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego. Podobna sytuacja mieć będzie miejsce w przyszłym roku, kiedy pojawi się w Sejmie kwestia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta