Bilans roku 1993
Polityka pieniężna
Bilans roku 1993
Marek Dąbrowski
Kończą się prace nad "Kierunkami polityki pieniężnej" i projektem budżetu na 1994 r. Warto więc zastanowić się, w jakich warunkach makroekonomicznych przyjdzie nowemu rządowi oraz kierownictwu Narodowego Banku Polskiego prowadzić politykę w roku przyszłym. Artykuł ten ma na celu odpowiedzieć na pytanie, jakimi rezultatami zamyka się kończący się rok 1993.
Sukcesy i znaki zapytania
Wygląda na to, że rok 1993 zakończy się całkiem przyzwoitymi rezultatami makroekonomicznymi. Około 4-proc. wzrost PKB stawia Polskę zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród państw postkomunistycznych, a być może w całej, ogarniętej recesją Europie. Obniżyła się również inflacja, choć nie w takim stopniu, jak zakładano. Zamiast przewidywanego wzrostu cen konsumpcyjnych o 32 proc. (między końcem grudnia 1992 r. i końcem grudnia roku bieżącego) będziemy mieli wskaźnik 34-35 proc. Zaważyły na tym dwa ostatnie miesiące br. , kiedy nastąpiło gwałtowne przyspieszenie wzrostu cen artykułów żywnościowych. Do kwestii tej powrócę jeszcze w dalszej części artykułu.
Wyraźnemu zwolnieniu uległo tempo wzrostu bezrobocia. Wydaje się, że to bolesne społeczne zjawisko osiąga swoje apogeum (15-16 proc. siły roboczej) . Nie oczekiwałbym w najbliższych latach jego spadku, ale nie powinno już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta