Rozporządzanie pieniędzmi jest ograniczone tylko do operacji wskazanych w przepisach
Funkcjonalność rachunku VAT jest zawężona do określonych jego uznań i obciążeń, a fiskus kontroluje zgromadzone na nich środki. Przejęcie pełnej dyspozycji zależy od jego zgody, wydawanej po weryfikacji kondycji podatkowo-finansowej firmy.
Sprzedawca, który otrzymał na rachunek VAT płatność w wysokości podatku, wynikającego z wystawionej na rzecz nabywcy faktury, może za pośrednictwem tego rachunku alternatywnie:
- rozliczać się z urzędem skarbowym z tytułu VAT (w związku ze sprzedażą towarów lub usług),
- regulować należności wobec swoich kontrahentów (dostawców), w części obejmującej VAT,
- przelewać środki zgromadzone na danym rachunku VAT na inny rachunek VAT, prowadzony w tym samym banku (SKOKu),
- złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT, na wskazany rachunek bieżący (rachunek rozliczeniowy w banku lub imienny rachunek w SKOKu), dla którego jest prowadzony ten rachunek VAT.
Zgodnie z rozdziałem 3a prawa bankowego oraz art. 3b ust. 2 ustawy o SKOK w zw. z rozdziałem 3a prawa bankowego, dla każdego przedsiębiorstwa (podatnika VAT), posiadającego w danym banku (SKOKu) rachunek/rachunki bieżące (firmowe – rozliczeniowe lub imienne), bank (SKOK) automatycznie (niezależnie od woli tego podmiotu) tworzy – co do zasady – tylko jeden rachunek VAT, niezależnie od liczby prowadzonych dla tego podmiotu rachunków bieżących. Rachunek VAT pełni rolę rachunku technicznego, przypisanego do jednego z posiadanych przez ten podmiot w tym banku/SKOKu rachunku bieżącego. Jednak – na wniosek firmy, posiadającej w danym banku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta