Trzeba uważać na salda rachunków
Jeśli na rachunku VAT brakuje środków na zapłatę kwoty podatku wskazanej w komunikacie przelewu, bank obciąża to konto do wysokości zgromadzonych na nim pieniędzy i uznaje tą kwotą uznaje rachunek bieżący nabywcy.
W celu realizacji przelewu (z tytułu zapłaty na rzecz sprzedawcy należności w części dotyczącej VAT, wpłaty na rzecz urzędu skarbowego podatku VAT, dodatkowego zobowiązania podatkowego, odsetek za zwłokę w podatku VAT lub od dodatkowego zobowiązania podatkowego) bank (SKOK) obciąża kwotą wskazaną w komunikacie (poleceniu) przelewu rachunek VAT nabywcy towarów i usług (podatnika) oraz uznaje tą kwotą jego rachunek bieżący. Jeśli brakuje środków na rachunku VAT, w celu realizacji przelewu na zapłatę na rzecz sprzedawcy należności, w części dotyczącej VAT, bank (SKOK) obciąża wyłącznie rachunek bieżący nabywcy towarów i usług kwotą odpowiadającą wartości sprzedaży brutto, wskazanej w komunikacie przelewu. W razie posiadania środków na rachunku VAT w wysokości niewystarczającej na zapłatę kwoty odpowiadającej kwocie VAT wskazanej w komunikacie przelewu lub na realizację przelewu w celu wpłaty VAT na rachunek urzędu skarbowego, bank (SKOK) obciąża rachunek VAT do wysokości salda na tym rachunku i uznaje tą kwotą rachunek bieżący nabywcy (podatnika VAT), na podstawie komunikatu (polecenia) przelewu.
Jeśli przedsiębiorca posiada środki na rachunku bieżącym w wysokości niewystarczającej na zapłatę kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży brutto wskazanej w komunikacie przelewu lub na realizację przelewu w celu wpłaty podatku na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta