Koszt wytworzenia to trudny parametr wyceny
Złożoność specyfiki działalności firm produkcyjnych powoduje, że stworzenie prawidłowego modelu wyceny jest zadaniem pracochłonnym i wymagającym zaawansowanej znajomości zagadnień techniczno-organizacyjnych i z zakresu rachunkowości.
Istotą działalności podmiotów produkcyjnych jest prowadzenie procesu przetwarzania posiadanych surowców z wykorzystaniem dostępnych zasobów, do końcowej postaci stanowiącej wyrób gotowy. Stanem pośrednim finalnego wyrobu jest półprodukt – składnik końcowego produktu, będący wstępnym wynikiem procesu przetwarzania surowców. Inną postacią niezakończonej produkcji jest produkcja w toku przetwarzania, która zgodnie z przyjętymi przez przedsiębiorstwo zasadami klasyfikacji nie stanowi jeszcze gotowego półproduktu lub wyrobu gotowego.
Granicą jest cena sprzedaży
Zgodnie z ustawą o rachunkowości (uor) proces wyceny półproduktów, produkcji w toku oraz wyrobów gotowych opiera się na kalkulacji kosztu wytworzenia. Uwaga! Koszt wytworzenia nie może być wyższy od faktycznej ceny sprzedaży gotowego wyrobu, nawet jeśli koszty wytworzenia zostały ustalone w sposób rzetelny, zgodny ze stanem faktycznym i z rzeczywistą wartością wykorzystanych w produkcji zasobów, w tym surowców produkcyjnych. Najczęściej spowodowane to będzie uszkodzeniem produktu, częściową lub całkowitą utratą przydatności, spadkiem możliwej do uzyskania na rynku ceny i/lub wzrostu przewidywanych kosztów wytworzenia produktu. W tym ostatnim przypadku warto zrewidować stosowane w obrocie gospodarczym ceny sprzedaży....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta