Badanie i przegląd sprawozdań, czyli co audytor miał na myśli
Finanse | Lektura sprawozdań finansowych oraz uwag pochodzących od biegłego rewidenta może być kopalnią cennych informacji. Trzeba jednak wiedzieć, jak należy je czytać i interpretować.
Celem badania jest zwiększenie zaufania odbiorców do sprawozdania finansowego. Audytor osiąga ten cel, wyrażając w sprawozdaniu finansowym swoją opinię. O biegłych rewidentach w ostatnich latach mówi się coraz więcej, ale nadal gros osób nie wie, jakie są rodzaje opinii, jak należy je czytać i na co warto zwracać uwagę.
Pokutuje też wiele mitów dotyczących chociażby odpowiedzialności za przygotowanie sprawozdania finansowego. Jest ono sporządzane przez zarząd danej jednostki i to on odpowiada za jego zawartość.
Praca audytora pod lupą
Potocznie zwykło się używać słowa „audyt" w każdej sytuacji, gdy mowa jest o sprawdzaniu czy weryfikacji danego obszaru pod kątem jego zgodności z określonymi kryteriami.
– W odniesieniu do informacji finansowych słowo „audyt" oznacza po prostu badanie, a to jest usługą precyzyjnie zdefiniowaną w przepisach prawa i standardach badania. Inną usługą w zakresie weryfikacji informacji finansowych wykonywaną często przez biegłych rewidentów jest przegląd – komentuje Justyna Zań, partner w dziale instytucji finansowych w KPMG w Polsce. Dodaje, że warto umieć rozróżnić te dwie usługi i zrozumieć, na czym dokładnie polegają. Najprościej rzecz ujmując, różnica tkwi w poziomie zapewnienia, jakiego biegły rewident udziela, wykonując daną usługę. To z kolei ma związek z liczbą i rodzajem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta