Zyski cichego wspólnika to przychody z innych źródeł
Postanowienia każdej umowy nienazwanej – w tym spółki cichej – w celu właściwej kwalifikacji podatkowej przychodów uzyskiwanych na jej podstawie należy rozpatrywać indywidualnie. Nie można jej utożsamiać np. z pożyczką.
Wnioskodawca wyjaśnił, że jest wspólnikiem spółki jawnej, która prowadzi sieć aptek. Pozostałymi udziałowcami są osoby fizyczne, w tym jego żona i matka. Spółka jawna zawarła umowę spółki cichej z jeszcze jedną osobą, tzw. wspólnikiem cichym. Ten nie prowadzi działalności. Jego podstawowym źródłem utrzymania jest umowa o pracę w spółce jawnej. Z wniosku wynikało, że wspólnik cichy zobowiązał się wnieść wkład pieniężny z przeznaczeniem na działalność wyłącznie jednej z aptek, w której jest zatrudniony. Podatnik zapytał, jak podatkowo rozliczyć taki układ.
Fiskus odpowiedział, że wynagrodzenie stanowi realizację szczególnego zobowiązania, wynikającego z umowy spółki cichej. Dlatego świadczenia takiego nie można traktować jako poniesionego w celu uzyskania przychodu przez wspólników spółki jawnej bądź zachowania albo zabezpieczenia ich źródła przychodów.
W ocenie urzędników, wniesienie wkładu przez wspólnika cichego należy kwalifikować jako udzielenie pożyczki, jeżeli przedmiotem wkładu są pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta