Wpłaty na bankowy rachunek zastrzeżony bez obowiązku podatkowego w VAT
Podatek należy rozpoznać wtedy, gdy posiadacz rachunku, funkcjonującego na zasadach rachunku powierniczego otwartego, będzie mógł swobodnie dysponować zgromadzonymi środkami, czyli z chwilą ich zwolnienia przez bank.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 31 grudnia 2018 r. (0113-KDIPT1-3.4012. 774.2018.2.EG).
Spółka prowadzi działalność w zakresie robót budowlanych, związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i usługowych. Spółka nie podlega przepisom ustawy z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, niemniej jednak w celu zabezpieczenia interesów nabywców założyła rachunek zastrzeżony, funkcjonujący na zasadach rachunku powierniczego otwartego, zgodnie z regulacjami ustawy deweloperskiej.
Sprzedaż lokali dokonywana jest na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży, zawieranej w formie aktu notarialnego. Zgodnie z umową nabywcy dokonują wpłat na rachunek zastrzeżony w ratach. Spółka jest posiadaczem rachunku, jednak nie ma możliwości dysponowania zgromadzonymi na nim środkami. Środki będą stopniowo zwalniane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta