Nie można przegapić apelacji
Od lat prawo cywilne należy do najtrudniejszych części korporacyjnego sprawdzianu zawodowego.
Tegoroczne egzaminy zawodowe dla adwokatów i radców prawnych odbędą się 26–29 marca 2019 r. Tak jak każdego roku wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy się do nich przygotować. Raz w tygodniu, w każdą środę, na łamach „Rz" będziemy publikować materiały, dzięki którym łatwiej będzie powtórzyć materiał. Na początek sprawy cywilne. Za tydzień opublikujemy przykładowe apelacje w sprawach cywilnych
Uzasadnienie
Wyrok sądu I instancji
Nowelizacja k.p.c. z .... wprowadziła zmiany w zakresie publikacji oraz uzasadniania wyroków. Stosownie do brzmienia art. 326 § 1 k.p.c. ogłoszenie wyroku powinno nastąpić na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Postanowieniem ogłoszonym niezwłocznie po zamknięciu rozprawy sąd może odroczyć ogłoszenie wyroku na oznaczony termin przypadający nie później niż miesiąc po zamknięciu rozprawy. Gdyby ogłoszenie wyroku miało nastąpić później niż miesiąc po zamknięciu rozprawy, sąd otwiera rozprawę na nowo.
Ustawodawca wprowadził także wymogi formalne odnośnie do sposobu uzasadniania wyroków. Po pierwsze, uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w sposób zwięzły (art. 3271 § 2 k.p.c.). Po drugie, w uzasadnieniu należy zawrzeć:
1) podstawę faktyczną rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta