Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw filozofii pogardy i zła

23 stycznia 2019 | Kraj | Jan Lityński

Gdańska zbrodnia wisiała w powietrzu od dawna.

Z Pawłem Adamowiczem rozmawiałem po raz ostatni, gdy przed kilku laty otwierał w swoim mieście rondo Tadeusza Mazowieckiego. Wtedy, w letni dzień, tuż po nim mówił na rondzie Aleksander Hall. I można dopatrywać się w tym znamion symbolu. Obydwaj byli bowiem ze szkoły pierwszego niekomunistycznego premiera – Tadeusza Mazowieckiego.

Styl tej szkoły charakteryzuje trzeźwe myślenie o rzeczywistości, konserwatyzm (mocny u Halla, słabszy u Mazowieckiego), otwarcie na rozmaitość poglądów, skłonność do kompromisu, przy bardzo mocnym trwaniu przy wartościach zasadniczych. Jako prezydent Gdańska ten styl działania wzniósł Paweł Adamowicz na wyżyny. Okazało się to szczególnie skuteczne przy sterowaniu rozwojem, a także przy podtrzymywaniu legendy miasta, w którym powstała Solidarność. Dlatego mógł być liderem miasta przez ponad 20 lat.

I oto śmiertelny cios spada na człowieka, który stronił od wielkiej polityki, poświęcając się budowaniu wspólnoty w swoim mieście, działaniu ponad...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11262

Wydanie: 11262

Spis treści
Zamów abonament