Żaglowiec łapie wiatr w eksporcie broni
Eksport polskiej broni – jak wynika ze sprawozdań MSZ dla Brukseli – wciąż kuleje. Daleko nam nawet do Bułgarii, Białorusi czy Serbii. Wynik ratują zakłady lotnicze należące do zachodnich koncernów. zbigniew lentowicz
Krajowi producenci sprzętu wojskowego i amunicji, którzy muszą zabiegać o zezwolenie na zagraniczną sprzedaż koncesjonowanych wyrobów militarnych, wykorzystali w 2017 r. tzw. licencje eksportowe za 472,2 mln euro – wynika z rządowych raportów dla UE ujawnionych w końcu 2018 r.
– Danych za zeszły rok jeszcze nie mamy, ale jest raczej pewne, że nie będą lepsze od tych z 2017 r. Spektakularnych sprzedaży zagranicznych nie było. Znacząca mobilizacja proeksportowa nastąpiła w 2018 r. w spółkach prywatnych, gdy minister Antoni Macierewicz zdecydował, że wojsko będzie zamawiać broń przede wszystkim w państwowej zbrojeniówce – twierdzi Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju.
Wojciech Łuczak, wiceprezes spółki Altair, wydawcy fachowych pism o profilu militarnym, który co roku analizuje eksport rodzimej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta