Zarobiłem w FOZZ góra 50 dolarów
Dariusz Rosati, były minister spraw zagranicznych, europoseł PO Prowadziłem jako szef MSZ długie rozmowy z moim odpowiednikiem niemieckim, który mówił: „wchodźcie do Unii Europejskiej, po co wam NATO, to już nie jest wam potrzebne, Rosja nie jest już zagrożeniem jak kiedyś".
Dlaczego ekonomista z wykształcenia i pasji zgodził się zostać ministrem spraw zagranicznych?
Najpierw miałem propozycję, żeby zostać ministrem finansów. Aleksander Kwaśniewski, lider ówczesnej Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, zgłosił mnie na to stanowisko w 1994 r. Pracowałem wtedy w ONZ w Szwajcarii, a w rządzie SdRP–PSL doszło do kryzysu – minister finansów Marek Borowski złożył rezygnację po tym, gdy premier Waldemar Pawlak odwołał bez jego wiedzy wiceministra finansów Stefana Kawalca.
Chodziło o prywatyzację Banku Śląskiego. Premier pod naciskiem opinii publicznej uznał, że skoro akcje świeżo sprywatyzowanego banku poszybowały w górę, to bank został źle wyceniony.
Marek Borowski, który jest człowiekiem honoru, powiedział, że albo premier wycofa się z tej decyzji, albo on, Borowski, podaje się do dymisji. A premier skorzystał z okazji i pozbył się Borowskiego, za którym chyba nie przepadał. Wtedy Aleksander Kwaśniewski zgłosił moją kandydaturę na ministra finansów.
Dlaczego pan nim nie został?
Prezydent Lech Wałęsa nie chciał podpisać mojej nominacji. Przypuszczam, że otoczenie Wałęsy podejrzewało, iż jestem jakimś „kasjerem" SdRP i że pilnuję w Szwajcarii pieniędzy lewicy. To oczywiście plotki, ja nie byłem związany z SdRP ani z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta