Jak księgować potrącenia zajęcia komorniczego pracownika
Zajęcie wynagrodzenia to najczęściej stosowany przez komorników sposób prowadzenia postępowania. Oznacza to jednak więcej obowiązków dla pracodawców. Kodeks pracy szczegółowo reguluje zasady dokonywania potrąceń, ich wysokości a także kolejność.
- Jesteśmy niewielką spółką zajmującą się sprzedażą usług z zakresu marketingu. Ostatnio, po raz pierwszy, otrzymaliśmy od komornika zawiadomienie o zajęciu części wynagrodzenia jednego z pracowników. Jak dokonać tego potrącenia w księgach? Czy ciążą na nas jakieś dodatkowe obowiązki? – pyta czytelnik.
Obowiązki pracodawcy
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), komornik wzywa pracodawcę do przekazania sobie lub bezpośrednio wierzycielowi, kwot egzekwowanych. Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik nakazuje także pracodawcy, aby ten w ciągu tygodnia:
1) przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów;
2) podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi;
3) w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.
Jeśli pracodawca nie złoży w terminie tygodniowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta