Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kraj kredytowo na pół podzielony

29 maja 2019 | Ekonomia | Maciej Rudke
źródło: Rzeczpospolita

Mieszkańcy województw północno-zachodnich mają więcej zobowiązań finansowych niż ci z południowo-wschodnich. I gorzej radzą sobie z ich spłatą.

 

Polska podzielona jest geograficznie nie tylko pod względem preferencji politycznych, ale także w zakresie podejścia do zadłużania się.

Kraj podzielony

Wyraźnie widać zróżnicowanie w ujęciu przestrzennym aktywności kredytowej i rzetelności w spłacie długu Polaków. Pokazuje to tzw. wskaźnik ukredytowienia, rozumiany jako liczba osób spłacających kredyt bankowy (konsumpcyjny, mieszkaniowy, limity kredytowe, karty kredytowe) w stosunku do wszystkich dorosłych zamieszkujących dany obszar. Z danych udostępnionych „Rzeczpospolitej" przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że wskaźnik ten dla całego kraju wynosi średnio 48,3 proc. Najwyższy jest w województwach: wielkopolskim (53,2 proc.), dolnośląskim (52,2 proc.), lubuskim (52,2 proc.) i pomorskim (51,8 proc.). Najmniej ukredytowieni są natomiast mieszkańcy województw świętokrzyskiego (39 proc.), podlaskiego (39,6 proc.) oraz podkarpackiego (40,1 proc.). Wyraźnie widać różnicę między północno-zachodnią a południowo-wschodnią Polską.

– Zjawisko to wynika z kilku czynników, które występują w różnym stopniu i natężeniu. Można do nich zaliczyć zarówno te ekonomiczne, socjologiczne, demograficzne czy kulturowe – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Osoby zamieszkujące województwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11367

Wydanie: 11367

Spis treści
Zamów abonament