Kraj kredytowo na pół podzielony
Mieszkańcy województw północno-zachodnich mają więcej zobowiązań finansowych niż ci z południowo-wschodnich. I gorzej radzą sobie z ich spłatą.
Polska podzielona jest geograficznie nie tylko pod względem preferencji politycznych, ale także w zakresie podejścia do zadłużania się.
Kraj podzielony
Wyraźnie widać zróżnicowanie w ujęciu przestrzennym aktywności kredytowej i rzetelności w spłacie długu Polaków. Pokazuje to tzw. wskaźnik ukredytowienia, rozumiany jako liczba osób spłacających kredyt bankowy (konsumpcyjny, mieszkaniowy, limity kredytowe, karty kredytowe) w stosunku do wszystkich dorosłych zamieszkujących dany obszar. Z danych udostępnionych „Rzeczpospolitej" przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że wskaźnik ten dla całego kraju wynosi średnio 48,3 proc. Najwyższy jest w województwach: wielkopolskim (53,2 proc.), dolnośląskim (52,2 proc.), lubuskim (52,2 proc.) i pomorskim (51,8 proc.). Najmniej ukredytowieni są natomiast mieszkańcy województw świętokrzyskiego (39 proc.), podlaskiego (39,6 proc.) oraz podkarpackiego (40,1 proc.). Wyraźnie widać różnicę między północno-zachodnią a południowo-wschodnią Polską.
– Zjawisko to wynika z kilku czynników, które występują w różnym stopniu i natężeniu. Można do nich zaliczyć zarówno te ekonomiczne, socjologiczne, demograficzne czy kulturowe – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.
Osoby zamieszkujące województwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta