Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydruk z komputera pracodawcy potwierdza preferencję dla twórcy

29 maja 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Jeśli rejestr czasu pracy jest prowadzony na bieżąco w wersji elektronicznej, to jego późniejsze papierowe odtworzenie nie przekreśla jego wartości dowodowej na potrzeby zastosowania podwyższonych kosztów autorskich.

Podatnik nie rozliczył 50-proc. kosztów autorskich, ale zmienił zdanie i w korekcie zeznania za 2010 r. wykazał je do części przychodów uzyskiwanych z tytułu przeniesienia praw autorskich na pracodawcę, w związku z powstałymi utworami. Fiskus nie zamierzał oddać powstałej w ten sposób nadpłaty podatku. Wyjaśnił, że dokumentacja związana z wykonywaniem przez podatnika prac twórczych na podstawie umowy o pracę nie daje podstaw do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Urzędnicy wskazywali, że dla zastosowania podwyższonych kosztów ze stosunku pracy konieczne jest bieżące dokumentowanie prac twórczych oraz wyodrębnienie wynagrodzenia z tytułu pracy o charakterze twórczym w umowie o pracę lub innym dokumencie.

Podatnik zaskarżył odmowę do WSA w Białymstoku, który uwzględnił jego skargę. Zalecił bowiem przeprowadzenie dowodu, który mógłby potwierdzić, że przedłożony przez podatnika rejestr prac był przez niego w 2010 r. prowadzony i kontrolowany przez przełożonych na bieżąco. Dowodem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11367

Wydanie: 11367

Spis treści
Zamów abonament