Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepsza dobra oferta niż zwolnienia grupowe

25 czerwca 2020 | Kadry i Płace | Grzegorz Orłowski

Program dobrowolnych odejść bywa lepszym rozwiązaniem niż zwolnienia grupowe. Nie pozbawia też pracowników uprawnień do świadczeń związanych z rozwiązaniem umowy.

Ziszcza się zły scenariusz na rynku pracy. Zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych zgłasza coraz więcej pracodawców. Dla większości z nich podjęcie takich decyzji było tylko kwestią czasu. Wyraźne oznaki dekoniunktury w niektórych branżach nie pozostawiają złudzeń co do najbliższej

przyszłości i żadne nadzwyczajne środki ochrony miejsc pracy temu nie zapobiegną. Co najwyżej pozwolą na odłożenie zwolnień w czasie i to też nie na długo.

Łagodniejsze rozwiązania

Niektórzy pracodawcy zainteresowani zmniejszeniem zatrudnienia tradycyjną czasochłonną i konfliktową ścieżkę zwolnień grupowych traktują jako ostateczność. Próbują innych rozwiązań, wprawdzie na ogół kosztownych, ale pozwalających na osiągnięcie celu (czyli zmniejszenie zatrudnienia) przy zachowaniu pokoju społecznego i wysokiego stopnia bezpieczeństwa prawnego. Nie zawsze jest to możliwe do osiągnięcia przy ścieżce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11693

Wydanie: 11693

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament