Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepszy od atomu

25 czerwca 2020 | Opinie | Emilia Makarewicz

Emilia Makarewicz Zastosowanie wodoru jako nośnika energii może zmienić przemysł, i transport – pisze ekspert branży chemicznej i energetycznej.

 

Wodór jest dziś uznawany za najlepszą alternatywę wobec innych nośników konwencjonalnych oraz realną odpowiedź na konieczność osiągnięcia neutralności klimatycznej. W ograniczaniu wpływu człowieka na środowisko naturalne góruje również nad technologiami nuklearnymi, nie generując odpadów w procesie produkcji, jak i wytwarzania energii (jako tzw. zielony wodór pozyskiwany w procesie hydrolizy). Wszystkie te cechy wodoru sprawiły, że opublikowane ostatnio założenia do strategii energetycznej Niemiec, a wcześniej Japonii i USA, na następne dekady wskazują wodór właśnie jako rozwiązanie pozwalające osiągnąć w długofalowej perspektywie cel zeroemisyjności. Strategia Komisji Europejskiej (KE) zakłada inwestycje w technologie wodorowe na poziomie 52 mld euro, z czego suma funduszy inicjowanych przez samą KE na ten cel ma wynieść 8,7 mld euro.

Z polskiej perspektywy technologie wodorowe mogą być wykorzystane do realizacji różnych celów ekonomicznych, politycznych, a także społecznych. Począwszy od dostosowania krajowego miksu energetycznego, w którym coraz bardziej istotną rolę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11693

Wydanie: 11693

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament