Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faceci na zakręcie

17 października 2020 | Plus Minus | Barbara Hollender
źródło: materiały prasowe

Ferzan Özpetek, włoski reżyser o tureckich korzeniach, od lat przygląda się przybranej ojczyźnie, do której trafił jako 17-latek. I diagnozuje kondycję włoskiego społeczeństwa. W „Sekrecie bogini Fortuny" dwaj partnerzy po kilkunastu latach wspólnego życia przechodzą kryzys związku. A ich przyjaciółka, idąc na operację do szpitala, zostawia u nich dwójkę dzieci.

Özpetek już kilka razy czynił bohaterami filmów osoby nieheteronormatywne. Jakby chciał sprawdzić, czy jest przestrzeń dla inności w konserwatywnych Włoszech. W „On, ona i on" kobieta po śmierci męża odkrywała, że był on biseksualny. W „Mine vaganti. O miłości i makaronach" młody chłopak musiał wyjawić rodzicom, że jest gejem. Ale ostatni film Özpetka, choć jest wiwisekcją związku, niesie znacznie więcej. Staje się uniwersalną opowieścią o relacjach rodzinnych, przyjaźni, lojalności, zazdrości, odpowiedzialności.

„Bogini Fortuna skrywa sekret. To sztuczka magiczna, dzięki której zatrzymujesz przy sobie ukochane osoby. Jest prosta: wpatrujesz się w nie. Oczyma połykasz ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 11790

Wydanie: 11790

Zamów abonament