Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za kradzież firmowego zszywacza nawet dyscyplinarka

15 lipca 2021 | Kadry i Płace | Maciej Mierecki

Jednorazowe przywłaszczenie mienia pracodawcy może być podstawą do zwolnienia pracownika w trybie natychmiastowym. I to nawet, jeśli skradł przedmiot o małej wartości.

Według statystyk Komendy Głównej Policji liczba kradzieży z roku na rok maleje. W 2020 r. stwierdzono 101 296 kradzieży, tj. blisko 5 proc. mniej niż w roku 2019. Mimo to liczba kradzieży wciąż jest alarmująca, a problem palący, szczególnie w przypadku tzw. kradzieży pracowniczych.

Według licznych badań to właśnie kradzieże pracownicze są drugą najczęstszą przyczyną strat wśród firm z  sektora handlu detalicznego. Skala problemu jest zatem ogromna, a on sam często znajduje finał na sali sądowej, na której po przeciwnych stronach zasiadają pracownik i pracodawca. Warto zatem pamiętać, że zgodnie z aktualną linią orzeczniczą Sądu Najwyższego kradzież mienia pracodawcy przez pracownika może stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy zatrudnionego, czyli do tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.

Z winy pracownika

Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika m.in. wtedy, gdy ciężko naruszy on podstawowe obowiązki pracownicze. To właśnie ten przepis jest najczęstszą podstawą prawną zwolnień dyscyplinarnych pracowników dopuszczających się kradzieży mienia pracodawcy.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że z ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych mamy do czynienia, gdy pracownik istotnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12013

Wydanie: 12013

Spis treści
Zamów abonament