Trybunał podważa ingerencje TSUE w sądownictwo
Izba Dyscyplinarna SN może nadal orzekać – uznał Trybunał Konstytucyjny. Natomiast odwrotny jest skutek zabezpieczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
Przepisy traktatu o UE w zakresie, w jakim TSUE nakłada na Polskę zobowiązania odnoszące się do ustroju i funkcjonowania organów sądownictwa, są niekonstytucyjne – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Sędzia Bartłomiej Sochański, sprawozdawca, powiedział, że takie ingerencje nie mogą naruszać unijnej i traktatowej zasady przekazania kompetencji, a więc organy Unii mają tylko tyle władzy, ile im państwo członkowskie przyznało.
Gdzie jest granica
Pytanie do Trybunału Konstytucyjnego sformułowała sędzia Izby Dyscyplinarnej SN Małgorzata Bednarek po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE 8 kwietnia 2020 r. wydał tymczasowe postanowienie zobowiązujące władze Polski do zawieszenia stosowania przepisów o Izbie Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów (do którego pierwsza prezes SN się zastosowała). Sędzia Bednarek powiedziała, że jeśli TK uzna niekonstytucyjność art. 279 traktatu o funkcjonowaniu UE w zakresie, w jakim TSUE sięga po kompetencje, których Polska mu nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta