Pracodawca ma obowiązek stworzyć warunki pracy osobie niepełnosprawnej
Obiektywne przyczyny zwolnienia znaczą coś zupełnie innego wobec pracownika niepełnosprawnego. Warunkiem stosowania wobec niego obiektywnej przyczyny zwolnienia jest uprzednie zapewnienie mu pomocy w wyrównaniu szans.
Wśród zakazanych kryteriów dyskryminacyjnych, stosownie do Dyrektywy 2000/78, jest niepełnosprawność. Dyrektywa zakazuje dyskryminacji z uwagi na niepełnosprawność, ale nie definiuje pojęcia niepełnosprawności.
Taka sytuacja w oczywisty sposób stwarza sferę nieciągłości, którą zwykle wypełniają szczegółowe i bardzo szczegółowe przepisy krajowe. Niemniej takiego odesłania wprost do przepisów krajowych w celach definicyjnych w dyrektywie także nie ma. To oznacza, że na tle pojęcia niepełnosprawności muszą powstawać kwestie sporne i tym samym – pytania prejudycjalne sądów krajowych adresowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Możemy tu mówić o swoistej luce prawnej przepisów europejskich, którą to lukę siłą rzeczy wypełnia orzecznictwo.
Na miarę możliwości
Osobie niepełnosprawnej nie można powierzać takiej samej pracy, jaką powierza się osobie w pełni sprawnej. To właśnie takie „równe potraktowanie" osoby niepełnosprawnej miałoby charakter dyskryminacji. Gdy więc mówimy o niedyskryminacyjnym potraktowaniu osoby niepełnosprawnej, chodzi raczej o powierzenie jej pracy, która odpowiada jej możliwościom. Takiej osoby nie wolno potraktować gorzej dlatego, że jest niepełnosprawna. Punktem wyjścia tej logicznej układanki jest jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta