Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Estoński CIT budzi wątpliwości przedsiębiorców

02 sierpnia 2021 | Podatki i księgowość | Artur Chamot

Zainteresowanie opodatkowaniem w postaci ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych nie jest zbyt duże. Być może dlatego, że w odniesieniu do tej formy rozliczeń firmy mają wiele pytań.

Przepisy regulujące opodatkowanie w postaci ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (tzw. estoński CIT) weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Statystyki pokazują, że podatnicy podeszli ze sporą rezerwą do nowych rozwiązań. Pod koniec marca wiceminister finansów informował, że w pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów estoński CIT wybrało raptem 337 firm. Wydaje się, że to niewiele, biorąc w szczególności pod uwagę wyliczenia Ministerstwa Finansów, które wskazywało, że do objęcia estońskim CIT-em kwalifikuje się ok. 200 tys. przedsiębiorstw. Z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że powyższe regulacje mają zostać zmienione w ramach „Polskiego Ładu" i dostosowane do potrzeb przedsiębiorców. Chociaż na chwilę obecną rzeczywiste zainteresowanie estońskim CIT nie jest zbyt duże, to nie oznacza to, że po stronie przedsiębiorców nie pojawiają się pytania o te regulacje. W niniejszym artykule zostaną zaprezentowane niektóre wątpliwości, występujące u podatników.

Uzyskanie zezwolenia na działalność w SSE

W jednej z najnowszych (i nielicznych) interpretacji, które zostały wydane w odniesieniu do nowych przepisów, podatnik zapytał, czy posiadanie przez niego zezwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE) w momencie, w którym nie rozpoczął jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12028

Wydanie: 12028

Spis treści
Zamów abonament