Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bogate miasta bezdomnych

28 sierpnia 2021 | Plus Minus | Aleksandra Słabisz

Jamal korzysta z publicznego prysznica w słynnej dzielnicy Venice Beach w Los Angeles. Jest jednym z ponad 40 tys. bezdomnych w tym kalifornijskim mieście, które ma drugą największą w kraju populację osób bez dachu nad głową
źródło: AFP
Jamal korzysta z publicznego prysznica w słynnej dzielnicy Venice Beach w Los Angeles. Jest jednym z ponad 40 tys. bezdomnych w tym kalifornijskim mieście, które ma drugą największą w kraju populację osób bez dachu nad głową

W walce z dramatycznie narastającym w pandemii problemem osób bez dachu nad głową Ameryka epoki Bidena wraca między innymi do pomysłów z czasów Busha.

 

Skid Road w Seattle na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych już w połowie ubiegłego wieku witała przyjezdnych widokiem bezdomnych śpiących na chodnikach. W ostatnim roku namiotowe obozowisko pojawiło się w parku mieszczącym się kilka przecznic od eleganckiej ulicy handlowej.

W San Francisco namioty i plandeki, pod którymi noce spędzają ci, którzy nie mają dachu nad głową, widać już nie tylko pod wiaduktami czy mostami, ale wzdłuż ulic w centrum. Nie brakuje też bezdomnych kulących się pod brudnymi kocami w wejściach do budynków i trzymających obok siebie popakowany w węzełki dobytek.

W Los Angeles podobny obraz rozpościera się ze słynnej promenady w Venice Beach, atrakcji turystycznej, przy której swoje kilkumilionowe rezydencje mają gwiazdy show-biznesu, a także pracownicy Google'a, YouTube'a, Hulu i Snapchatu – firm, których siedziby mieszczą się nieopodal. – Mamy tu prawdziwy stan wyjątkowy – mówią właściciele restauracji, skarżąc się, że zarówno turyści, jak i stali bywalcy zaczynają unikać tego popularnego miejsca. Boją się konfrontacji z bezdomnymi, z których część uzależniona jest od narkotyków i alkoholu – przesiadują na ławkach lub w publicznych toaletach, pozostawiając po sobie strzykawki, igły i butelki.

Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych od lat słynie z tego, że boryka się z problemem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12051

Wydanie: 12051

Zamów abonament