Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W domu jak w więzieniu

25 września 2021 | Plus Minus | Karolina Kowalska
autor zdjęcia: Piotr Małecki
źródło: Napo Images/Forum
autor zdjęcia: Krzysztof Kuczyk
źródło: Forum

Tomasz Srebnicki, psychoterapeuta: Nagle rodzice znaleźli się w soczewce dotychczasowych umów społecznych, których nie zmodyfikowano na czas pandemii i przymusowy publiczny system edukacji przeniósł się do domu. To poważna dezorganizacja życia i nic dziwnego, że rodzice są skłonni do agresji czy zachowań lękowych.

Rz: Jak pandemia i przymusowe nauczanie zdalne wpłynęły na psychikę dzieci?

Długofalowe skutki pandemii są trudne do przewidzenia, choć na całym świecie prowadzone są badania mające to zweryfikować. Już teraz możemy natomiast mówić o długofalowych skutkach reakcji na wirusa – globalnej destabilizacji funkcjonowania szkół i rodzin oraz doświadczenia przez dzieci i dorosłych szoku przymusowego zamknięcia. Pamiętajmy, że dorośli, którzy pierwszy raz w życiu znaleźli się w takiej sytuacji, reagowali na stres na różne sposoby. Z kolei szkoła i nauczyciele dodatkowo przeżyli szok technologiczny.

Czym jest szok technologiczny?

Nawet 85 proc. szkół nie miało wcześniej kontaktu ze zdalną formą nauczania. I choć komputerowy, online'owy sposób nauczania został zorganizowany dość sprawnie i szybko, nie posiadał ani etykiety wychowawczej, ani żadnej struktury. Nauczyciele i dzieci nie wiedzieli, jak w tej strukturze online'owej się zachowywać i wzajemnie się do siebie odnosić. Do tego dochodziło poczucie zagrożenia wynikające z tego, co mówiono o koronawirusie, przedstawianym jako globalne zagrożenie prowadzące do śmierci, którego nie rozumie gros dzieci młodszych. Starsze natomiast, rozumiały, że wiąże się ono nie tylko ze stratą, ale także na przykład z zarażeniem własnych dziadków. Do tego dochodzi sytuacja ciągłego siedzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12075

Wydanie: 12075

Zamów abonament