Finansowanie farmy wiatrowej poza limitami opartymi o EBITDA
Inwestycja polegająca na budowie elektrowni wiatrowej może zostać uznana za długoterminowy projekt z zakresu infrastruktury publicznej, do którego nie znajdują zastosowania limity w rozpoznawaniu kosztów finansowania dłużnego.
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 22 czerwca 2021 r. (I SA/Gd 502/21, nieprawomocny).
Wyrok ten zapadł w sprawie dotyczącej wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej złożonego przez polską spółkę celową powołaną do realizacji projektu z zakresu energetyki wiatrowej. Spółka – wnioskodawca realizuje inwestycję polegającą na budowie farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, która jest finansowana ze środków pochodzących z pożyczek (kredytów) udzielonych spółce zarówno przez podmioty powiązane, jak i niepowiązane. Jedno z pytań zadanych przez spółkę we wniosku dotyczyło tego czy realizacja opisanej inwestycji stanowi długoterminowy projekt z zakresu infrastruktury publicznej, do którego nie znajdują zastosowania ograniczenia w możliwości rozpoznawania kosztów finansowych w oparciu o limity EBITDA, o których mowa w art. 15c ustawy o CIT.
Kiedy stosuje się wyłączenie
W ocenie spółki, budowa farmy wiatrowej powinna zostać uznana za projekt z zakresu infrastruktury publicznej, gdyż wytworzona w elektrowni energia elektryczna będzie mogła zasilać lokalne gospodarstwa domowe, zapewni ciągłość i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta