Czy wiedza to majątek? O ujmowaniu prac badawczo-rozwojowych w sprawozdaniu finansowym
Krzysztof Maksymik biegły rewident, audit partner w Dziale Rewizji Finansowej BDO
Czasem trudno ocenić, czy składnik wartości niematerialnych wytworzony przez jednostkę we własnym zakresie kwalifikuje się do ujęcia w sprawozdaniu finansowym jako część majątku spółki prowadzącej działalność badawczo-rozwojową. Z pomocą przychodzą standardy sprawozdawczości, które zawierają ścisłe reguły w tym zakresie.
Co łączy duży koncern farmaceutyczny, firmę tworzącą analizatory do pomiarów parametrów krwi oraz autora aplikacji ułatwiającej spotkania piłkarzy amatorów? Poza odwagą i otwartością do poszukiwań nowych rozwiązań słowo klucz to „prace badawczo-rozwojowe". Każda z tych firm, niezależnie od wielkości, poziomu rozwoju i doświadczenia, prowadzi działania innowacyjne, których celem jest stworzenie nowego produktu czy usługi i ich skuteczne skomercjalizowanie. Nie zawsze te działania kończą się sukcesem, ale mają kilka cech wspólnych, które determinują ich ujęcie w sprawozdaniu finansowym.
Prace muszą zostać podzielone
Potoczne określenie „prace badawczo-rozwojowe" (ang. R&D, research & development) z perspektywy sprawozdania finansowego wymaga podziału metodologicznego na część badawczą i rozwojową. Prace badawcze, w świetle definicji zawartej w MSR 38, są nowatorskim i zaplanowanym poszukiwaniem rozwiązań, podjętym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta