Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skorygować na minus podstawę opodatkowania w imporcie usług i WNT

27 września 2021 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli korekta spowodowana jest przyczynami powstałymi już na etapie zawarcia danej transakcji, to powinna zostać rozliczona wstecznie. Gdy jej przyczyny zaistniały później, to należy jej dokonać „na bieżąco".

 

Od 1 października 2021 r. zostaną uregulowane zasady dokonywania korekt obniżających podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WNT), importu usług oraz tzw. dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, a także odpowiednio podatku naliczonego od tych czynności. Celem nowych przepisów jest wyraźne uregulowanie zasad dotyczących okresu, w jakim podatnik powinien rozliczyć korektę obniżającą podstawę opodatkowania w tych przypadkach. Zmiany te wynikają z ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe (dalej: nowelizacja).

Obecnie podatnicy, mimo braku wyraźnych regulacji w tym zakresie, korygują podstawę opodatkowania z tytułu importu usług, WNT oraz dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT podatnikiem jest ich nabywca w zależności od przyczyny tej korekty. Przy czym w odniesieniu do przyczyn zaistniałych po przeprowadzeniu transakcji korekta jest dokonywana za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę korygującą. Brak jednoznacznych regulacji w tym zakresie powoduje jednak wątpliwości.

W zależności od sytuacji

Od 1 października br. w przypadku:

- importu usług oraz dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, podstawę opodatkowania obniża się w rozliczeniu za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12076

Wydanie: 12076

Spis treści

Reklama

Zamów abonament