Ministerstwo Finansów objaśnia WSTO
W objaśnieniach podatkowych omówiono najważniejsze rozwiązania pakietu VAT e-commerce z podaniem przykładów ich praktycznego stosowania. Wśród nich są informacje pomocne w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość.
1 lipca 2021 r. wprowadzono do ustawy o podatku od towarów i usług wiele zmian dotyczących handlu elektronicznego. Nowelizacja stanowiła implementację unijnego pakietu VAT e-commerce, który znacząco zmienił zasady opodatkowania VAT dla polskich przedsiębiorców dokonujących dostaw towarów na rzecz unijnych konsumentów (transakcje B2C). Dotychczas jedynym dokumentem, który pomagał podatnikom w interpretacji przepisów pakietu VAT e-commerce, były noty wyjaśniające wydane przez Komisję Europejską. Było tak do momentu opublikowania przez Ministerstwo Finansów 2 września 2021 r. objaśnień podatkowych w zakresie pakietu VAT e-commerce, w których można odnaleźć m.in. informacje pomocne w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO). Mają one moc wiążącą dla administracji skarbowej.
Dostawa dla konsumentów z UE
Od 1 lipca br. pojęcie sprzedaży wysyłkowej zostało zastąpione wewnątrzwspólnotową sprzedażą towarów na odległość. Rozumiemy przez to - w uproszczeniu - dostawę towarów na rzecz nabywcy z innego kraju Unii Europejskiej, który nie jest podatnikiem VAT. Sposób rozliczenia takiej sprzedaży towarów na odległość zależy od przekroczenia rocznego progu obrotu w wysokości 10 tys. euro (42 tys. zł). Podatnik, który nie przekroczył progu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta